VrooBlog

VrooBlog

Rezerwat, Praga Północ, nadzieja

poniedziałek, 4 lutego 2008 00:38

Warto pójść do kina na film Rezerwat. Temat ostatnio dosyć modny czyli Praga Północ. Magiczna dzielnica, która zachowała najwięcej z klimatów starej Warszawy, dzielnica alkoholu, zbrodni i własnych ścieżek.Udało się. Film nie poszedł ani w stronę łatwej sensacji i dramatyzacji, a z drugiej strony – taniego sentymentalizmu.

Fabuła praktycznie żadna: początkujący fotograf wyrzucony z jej domu przez dziewczynę sprowadza się na Pragę Północ. Rudera w której ma mieszkać, gówniarze wybijający mu szyby, menele na podwórzu i sąsiad-kryminalista. Jak to bywa następuje oswajanie, parę dosyć przewidywalnych zwrotów akcji i happy end.

Co więc urzeka w tym filmie?

Przede wszystkim autentyzm. Przez 12 lat mieszkałem przy jednej z ulic, które się w filmie pojawiają. Na potrzeby Rezerwatu nie powstawało wiele dekoracji. Nawet podwórko, w którym się dzieje film kojarzę. Ulice Stalowa i Środkowa są dokładnie takie same jak w rzeczywistości, nawet zakładu fotograficznego ze Stalowej, który ma znaczny udział w filmie nie wymyślono. On tam naprawdę jest.

Nieco mniej autentyczne są dialogi – tak się na Pradze nie klnie. :-)

Druga rzecz – uniwersalizm. To obok Tulipanów sprzed paru lat, jeden z niewielu polskich filmów, który można wysłać za granicę i naprawdę przyciągnie ludzi, bo dotyczy spraw ważnych pod każdą szerokością geograficzną.

„Rezerwat” można spokojnie porównać do „Miasta Boga”, które miało nawet podobną tematykę: miejsce bez nadziei i sztuka fotografii która zbliża i daje tę nadzieję.

Najlepsze chyba sceny filmu – nie zdradzam tym za wiele, i tak trzeba obejrzeć:

  • Japończycy płacący za robienie zdjęć na Pradze i za możliwość zostania napadniętymi. :-)
  • Wystawa fotografii Pragi, na którą ochrona nie wpuszcza bohaterów tych fotografii. Warszawka chce oglądać zdjęcia ludzi z modnej i egzotycznej dzielnicy, ale nie interesują jej ludzie z tych zdjęć.
  • Moment, w którym fryzjerka ogląda swoje zdjęcia wykonane przez bohatera. Konfrontacja: zmysłowa atmosfera podczas sesji i smutna prawda, jaką zdjęcia pokazują.

Komentarze

Śledź komentarze do tego artykułu: format RSS

  1. prawobrzezny

    Film bardzo dobry i ukazuje prawdziwe życie na Pradze. Pozdrawiam!

  2. prażanka

    http://praskieklimaty.blogspot.com/ zapraszam

Zostaw komentarz

W komentarzu można (choć nie trzeba) używać podstawowych znaczników XHTML.


Jak stąd uciec?

Najedź kursorem nad linka aby przeczytać opis...

Moje - prywatne: