VrooBlog

VrooBlog

Czy Szymborska może być autorytetem?

sobota, 24 marca 2007 17:50

Popatrzmy na postaci biblijne.

Historie Starego Testamentu, jak wiadomo nie służą do nauczania moralności. Kilka żon, zdrady, zabójstwa i inne były w standardzie.

Ale przychodzi Nowy Testament, i co robią ci perfekcyjni ludzie, ludzie nowego porządku?

 • Paweł – ścigał chrześcijan, wtrącał ich do więzienia i kamienował.
 • Jakub i Jan – kłócili się za plecami Jezusa, który z nich będzie miał lepszą posadkę w Królestwie Niebieskim.
 • Piotr – parokrotnie wyparł się że w ogóle zna Jezusa. W Antiochii grał podwójną grę w przypodobanie się i chrześcijanom – Żydom i byłym poganom, co krytykował Paweł.
 • Barnaba, towarzysz Pawła – ściemniał podobnie jak Piotr.
 • Jan Marek, późniejszy ewangelista – musiał narobić takiego bałaganu, że go Paweł wywalił z jednej z podróży.

Nie ma ani jednej osoby całkowicie perfekcyjnej.

Dlatego nie lubię żywotów świętych. To takie wybielanie na siłę.

Czy fakt, że Szymborska napisała w młodości parę wierszy o Leninie, że została zaczadzona socrealizmem – ma decydować o tym, jak oceniamy jej twórczość i pozycję?

Komentarz - jeden samotny

Śledź komentarze do tego artykułu: format RSS

 1. M

  Sądzę, że zanim zabierzmy się do oceny kogoś kolaborującego z komunizmem, należy sobie odpowiedzieć na kilka pytań.

  1. Jakie były motywy Szymborskiej – czy pisała wiersze dlatego, że rzeczywiście gorąco wierzyła w komunizm, że została całkowicie omamiona propagandą i nie wiedziała, czym jest komunizm, że wierzyła w to, że dzięki Stalinowi Polska będzie lepszym krajem, czy miała inne bardziej materialistyczne pobudki?
  Nawet jeśli uznamy, że poetce przyświecało dobro kraju, że wierzyła w komunizm to pojawia się pytanie, skąd w ogóle przyszło jej do głowy sławienie kogoś kto najechał na Polskę i ją zniewolił – Stalina. Czy Szymborska o tym nie wiedziała? Polacy po 1945 roku wiedzieli czym jest władza sowiecka , skąd wiedzieli:

  a) Armia Czerwona wymordowała setki tysięcy Polaków, ta wiedza była obecna w społeczeństwie, Polacy ze Wschodu migrowali na Zachód po zmianie granic, po 1945 działała jeszcze polska opozycja, działało AK, wychodziły polskie gazety – ich odbiór był ograniczony, ale elity i intelektualiści mieli do nich dostęp. Polacy walczyli w 1939 z ZSRR, przecież żaden Polak nie licząc ludzi, którzy dążyli do budowy komunizmu na całym świecie, a więc likwidacji państwa polskiego, nie popierał Sowietów.

  2. Jaki był zakres działań Szymborskiej i okres czasu przez jaki wspierała komunizm, czy pisała tylko wiersze, czy może również włączała się aktywnie w politykę, np. podpisując się pod różnymi rezolucjami, listami, etc. wzywającymi do walki z reakcją?

  Z tego co czytałem Szymborska poparła apel intelektualistów o skazanie na śmierć polskich księży patriotów, a więc aktywnie włączała się w działania polityczne (http://pl.wikipedia.org/wiki/Rezolucja_Zwi%C4%85zku_Literat%C3%B3w_Polskich_w_Krakowie_w_sprawie_procesu_krakowskiego). Komunizm popierała aż do 1966. Czy nie słuchała radia Wolna Europa? Nie wiedziała, co się dzieje w kraju?

  3. Czy za swoje działania przeprosiła publicznie, wytłumaczyła się, powiedziała, że popełniła błąd i jeśli to było konieczne rozliczyła się w stosunku do osób, którym jej działania zaszkodziły?

  Z tego co wiem, nigdy nie posypała głowy popiołem, ale mogę się mylić, co prawda wspierała w latach 70-tych opozycji demokratyczną, ale nie odcięła się od swojej przeszłości.

  Trudno mi uznać za autorytet moralny, kogoś, kto przez tyle lat wspierał intelektualnie budowę komunizmu w Polsce, co ważne mając dostęp do szerszej wiedzy, będąc częścią elity, będąc intelektualistą z szerszym dostępem np. do zachodnich publikacji, niż niemający żadnej wiedzy szary człowiek.

Zostaw komentarz

W komentarzu można (choć nie trzeba) używać podstawowych znaczników XHTML.


Jak stąd uciec?

Najedź kursorem nad linka aby przeczytać opis...

Moje - prywatne: