VrooBlog

VrooBlog

Kolejne stopnie słuchania muzyki

piątek, 27 stycznia 2006 23:45

1. Zwrotka-refren-melodia-rytm. Forma najprzystępniejsza, bo mamy ją w genach. Wszyscy w cywilizacji zachodniej w którymś pokoleniu pochodzą ze wsi, gdzie się po prostu tak śpiewało. Wielu ludzi nie wyjdzie poza ten schemat, każdy następny stopień uznając za zbyt nudny lub zbyt hałaśliwy.

2. Dostrzeżenie różnorodności. Wyjście poza melodię i rytm, stopniowe rozpoznawanie tych wszystkich elementów, które ładnie nazwą muzykolodzy, jak np. harmonia.

3. Odbieranie utworu muzycznego liniowo, każdy fragment ma jakiś sens, z czegoś wynika, do czegoś dąży. Odbieranie podobne jak filmu lub książki – innych liniowych dzieł sztuki. Sam przebieg utworu dzieli się oczywiście na wiele planów, które można w miarę jego poznawania wyłapywać. Większość utworów dłuższych niż 10 minut.

4. Odbieranie utworu całościowo, nie zastępuje to liniowości, ale daje uczucie spełnienia, gdy każdy element jesteśmy w stanie odnieść do całości, która w pamięci układa się jako doskonała jedność. Odbiór na takim poziomie bywa wyczerpujący psychicznie. Dostępne dla niewielu utworów.

Wyższy poziom nie musi blokować poziomu poprzedniego. Popularne melodie z symfonii (poziom 3-4) żyją własnym życiem na poziomie 1. Niektóre dzieła muzyki współczesnej próbują zakłócać odbiór na poziomie 3, zmuszając od razu do przejścia na poziom 4.. Ale nie wszystkie: niektóre utwory Strawinskiego można spokojnie nucić.

Model pomija: utwory skupione na wyłącznie na rytmie (techno), punktualizm, utwory eksperymentalne, różne pomysły serialistyczne.

ps. nie czepiać się, wiem że piszę rzeczy, które obali każdy student AM. Ale lubię na swój użytek tworzyć takie teorie.

Komentarze

Śledź komentarze do tego artykułu: format RSS

 1. krzychu

  Dlaczego oni mają to ‚obalać’? Zwyczajnie: ty opisujesz znany ci bezpośrednio fenomen obcowania z dziełem muzycznym i tyle.
  Ze swojej strony mogę dodać: słuchanie, zagłębianie się w dany utwór ma to do siebie, że często po pierwszym fragmencie już znasz poniekąd pewien istotny sens *całości*. To bardzo istotne dla fenomenologii muzyki.

 2. Pawełek

  gorąco zapraszam na forum o Cornellu, Soundgarden i Audioslave :D

  http://www.pearljam.mojeforum.net

 3. Pawełek

  jeśli jesteś fanem Soundgarden i Audioslave i chcesz trochę podyskutować to gorąco zapraszam :D http://www.pearljam.mojeforum.net

Zostaw komentarz

W komentarzu można (choć nie trzeba) używać podstawowych znaczników XHTML.


Jak stąd uciec?

Najedź kursorem nad linka aby przeczytać opis...

Moje - prywatne: