VrooBlog

VrooBlog

Balcerowicz może odejść, już więcej nie zepsuje

poniedziałek, 5 czerwca 2006 10:12

Na studiach trochę się zdziwiłem. Bo profesor Balcerowicz wywodzący się przecież z mojej uczelni, wcale nie cieszył się tam specjalnym szacunkiem. A i pamiętam, że na polityce gospodarczej wypunktowano wiele jego błędów, jak choćby to, że mylił się w praktycznie każdym z zakładanych wskaźników (inflacja, kurs dolara, stopa procentowa).

Dziś już wiemy, że to nie Balcerowicz. Że polską tranformację wymyślił Jeffrey Sachs i paru nawiedzonych naukowców, a sam profesor był tylko wykonawcą.

Blog MyśloZbrodnia donosi: Zachód już w roku 1993 wiedział, że „plan Balcerowicza” to porażka. I na dowód tego cytuje artykuł „The high cost of Jeffrey Sachs”, z pisma Forbes. Na blogu jest i polskie tłumaczenie.

Nie jest więc zaskoczeniem, że polski rząd i jego zewnętrzni doradcy użyli machiny propagandowej państwa by przedstawić żałosne polskie dokonania jako wielki sukces. Nawet ci, którzy powinni być lepiej zorientowani, ludzie tacy jak George Bush i Richard Nixon dali się nabrać. Prawda jest taka, że reformy to fiasko.

Terapia szokowa zadziałała w Niemczech po drugiej wojnie światowej, gdy zastosowano ją w wolnorynkowej gospodarce, w której obecna była społeczna infrastruktura. Ale Rosja i Europa Wschodnia w 1993 to nie Niemcy w 1948. Ich gospodarki są usztywnione, niezreformowane i zbiurokratyzowane. Zamiast przywracać życiu, terapia szokowa tylko powoduje ból.

(…) każdy człowiek o otwartym umyśle, który zastanowił się nad przypadkami takich państw jak Chile czy nawet Wielka Brytania mógł to przewidzieć.

Jeszcze jedno zaskoczenie. Autorzy artykułu powołują się na bardzo krytyczny raport Komisji Europejskiej! Po 13 latach raport ten pozostaje w Polsce nieznany, a niektóre media nadal uprawiają kult profesora L.B. Pada kolejny mit: wcale tak nie jest, że UE, a wcześniej EWG pochwalało wszelkie „reformy” jakie w Polsce przeprowadzano.

Dlaczego daliśmy się wrobić w taki drastyczny i bezsensowny plan? Wydaje mi się, że przyczyną będzie zaściankowość i ekonomiczna ignorancja ludzi Solidarności. Czytałem relacje paru osób z czasów montowania rządu Mazowieckiego. „Jest taki zdolny doktor na SGPiS, to go weźmiemy”, tak w skrócie można opisać wybór Balcerowicza. A Sachs? Gdy nagle do Polski zwrócił się naukowiec z ba, słynnego Harvardu, Mazowiecki musiał wpaść w ekstazę. Zabrakło horyzontów, aby wiedzieć, że ekonomia światowa to wiele sprzecznych ze sobą kierunków, że rewelacyjne teorie bardzo rzadko sprawdzają się w praktyce, że nie da się przeprowadzać reform bez uwzględnienia kontekstu danego kraju, ani bez oszacowania kosztów społecznych. Dlatego też Sachs dostał piękne pole do eksperymentów, a my straciliśmy może z 10 lat.

Komentarze

Śledź komentarze do tego artykułu: format RSS

  1. Bellois

    Warto też pamiętać o tym, że część planu Barcelowicza nie zostałą nigdy do końca zrealizowana, np. prywatyzacja.

  2. et

    fajnie sie czyta twoje notatki, dzięki, można się dowiedzieć czegoś nowego :)

  3. Batkocz

    Hmm, a co konkretnie nie udało się w planie Balcerowicza? nie mylisz czasem samego planu Balcerowicza z jego poźniejszą działalnoscią.
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Plan_Balcerowicza
    Ktory z tych punktow planu się nie udał i był porażką?
    To prawda, że jeśli coś się robi pierwszy raz to nieuniknione są błedy, ale tych nie robi ten, który nic nie robi. Według mnie to błędy zostały popełnione później i polegały głownie na ograniczeniu wolnosci gospodarczej którą ten plan wprowadził. Tylko, ze te błędy to już nie „zasluga Balcerowicza”. A co do opinii o Balcerowiczu na SGPiS-ie to pamiętaj, że z tej uczelni był też imć pan Kołodko i jeszcze kilku wielce „zasłuzonych” ministrów, nie mówiąc już o zwykłej zawiści, ktora mogła być nie obca kolegom z uczelni.

  4. Paweł

    nigdy nie analizowałem tego planu i jego skutków, ale i tak wolę pana któremu jest przypisywane jego autorstwo niż pewnego ministra z Rządu, który uważa, że ma wiedzę pozwalającą na piastowanie jeszcze wyższego stanowiska niż obecne, choć z powodu pobicia kierownika kółka rolniczego nie dopuścili go do matury…

  5. Vroobelek

    Batkocz, gdzie w tych 10 punktach z Twojego linka masz wprowadzenie wolności gospodarczej? Plan dotyczył sektora państwowego oraz systemu pieniężnego. Artykuł podaje choćby taką prognozę „produkcja będzie spadać o 5% przez sześć miesięcy a później nastąpi poprawa i rozpocznie się wzrost.” To miało być *krótkie cięcie*, a w efekcie okazało się ostrym wyhamowaniem na długi czas.

    Ponadto plan zawierał elementy ktore podkopują zaufanie do państwa, choćby ustawa o kredytowaniu „zmieniała warunki zawartych wcześniej umów kredytowych o stałym oprocentowaniu.” – co w praktyce oznaczało wejście na oprocentowanie dziesiątki % miesięcznie. Bierzesz kredyt, w umowie masz stałe oprocentowanie, a tu rząd ogłasza, że figę, my tu walczymy z inflacją, płać procent rynkowy. Takie pomysły stworzyły m.in. Leppera, który jak wiadomo też był jednym z tych, co przez tą ustawę wpadli w pułapkę zadłużenia.

  6. ja;-P

    Hmm, a co konkretnie nie udało się w planie Balcerowicza? nie mylisz czasem samego planu Balcerowicza z jego poźniejszą działalnoscią.
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Plan_Balcerowicza
    Ktory z tych punktow planu się nie udał i był porażką?

  7. Normalny

    Na świecie mamy dwie grupy ekonomistów: tych, którzy wsławili się wielkimi błędami i tych, o których nikt nie słyszał. Pierwsi brali na swoje barki ryzykowne działania, drudzy dziś piszą blogi. Bez odbioru…

Zostaw komentarz

W komentarzu można (choć nie trzeba) używać podstawowych znaczników XHTML.


Jak stąd uciec?

Najedź kursorem nad linka aby przeczytać opis...

Moje - prywatne: