VrooBlog

VrooBlog

Aparat cyfrowy – jak wybrać?

niedziela, 2 kwietnia 2006 12:53

Co jakiś czas znajomi pytają mnie, jaki aparat powinni kupić. Sprawa nie jest łatwa, bo na rynku jest mnóstwo modeli, a jednocześnie łatwa, bo w sieci mamy setki recenzji, a dobry sprzęt dla amatora można znaleźć już za mniej niż 1000 złotych.

Oto kilka porad, które mogą pomóc wahającym się.

Po pierwsze: sam aparat nie robi ładnych zdjęć.

Jeśli nie umiesz robić zdjęć, nie kupuj drogiego aparatu. Efekty będą bardzo podobne jak na tanim, a tylko będziesz się frustrować, że dużo wydałeś.

Każdy aparat cyfrowy, włączając najdroższe lustrzanki ma swoje wady i zalety, trzeba umieć unikać pierwszych i wykorzystywać drugie. Ale przede wszystkim: aparat to narzędzie, które dopiero w rękach osoby, która wie co robi, pokaże pełnię swoich możliwości.

Dociekliwym polecam artykuł Kena Rockwella: Why Your Camera Does Not Matter.

Po drugie: megapiksele to mit!

Utarło się przekonanie, że im więcej megapikseli, tym lepsza jakość zdjęć. Nieprawda. Megapiksele decydują wyłącznie o rozmiarach zdjęcia. Im więcej, tym większą odbitkę można zrobić, można też wygodniej takie zdjęcie kadrować (tzn. wycinać fragment, z którego robimy odbitkę, lub które publikujemy w sieci).

No i do codziennych zastosowań wystarcza już spokojnie aparat 2Mpx. Dwa megapiksele oznaczają rozdzielczość 1600×1200, z tego wychodzi już ładna odbitka w standardowym formacie 10×15. Mój aparat ma 3Mpx, i to już jest komfort, bo mam sporą rezerwę do obcinania niepotrzebnych fragmentów. 4 Mpx i więcej, to jeszcze większy komfort, ale jeśli jednocześnie aparat więcej kosztuje, nie ma sensu za to płacić.

Przy czym uwaga. Jeśli przy jakimś aparacie jest podana „interpolowana” liczba megapikseli, należy od takiego aparatu uciekać jak najdalej. Bo to oznacza, że aparat robi zdjęcia np. na 3Mpx, a te są sztucznie powiększane do 6Mpx, co jednak w żaden sposób nie poprawia jakości zdjęcia, to tylko marketingowy chwyt.

Po trzecie: ale zoom się liczy!

Tutaj odwrotnie niż w przypadku megapikseli. Tak, im większy zoom optyczny, tym lepiej, bo większe możliwości skadrowania zdjęcia, no i robienia zdjęć z daleka. Zoom trzykrotny uważam za absolutne minimum.

Problem polega jednak na tym, że im większy zoom, tym trudniej go „zamknąć” w miniaturowym obiektywie aparatu cyfrowego. Nie bez przyczyny profesjonalni reporterzy mają czasami teleobiektywy o długości metra. Dlatego jeśli aparat oferuje zoom 8-10-krotny, przyjrzyj się zdjęciom – czy na pewno są ostre i czy nie mają zniekształceń?

Mówimy oczywiście o zoomie optycznym, zoom cyfrowy to tylko taki bajer, którym się nie przejmujmy. Podobne efekty miałbyś w dowolnym programie graficznym. Jest to funkcja bezsensowna, bo nie jesteśmy w stanie wyciągnąć więcej szczegółów ze zdjęcia na którym tych szczegółów nie ma.

Po czwarte: uwierz swoim oczom.

Skoro nie megapiksele, to co decyduje o jakości aparatu? Decyduje jakość obiektywu, matrycy i przetwornika cyfrowego. A to jesteśmy w stanie ocenić przede wszystkim po obejrzeniu zdjęć z danego aparatu.

W serwisie Imaging Resource znajdziesz recenzje prawie każdego modelu z ostatnich lat. Co więcej, przy każdej z recenzji wykonano kilkadziesiąt zdjęć testowych, które można sobie obejrzeć. Każde ze zdjęć jest opisane – i wszelkie uchybienia: kolor, ostrość, szum, kontrast – zostały bezlitośnie wypunktowane.

Warto czytać te recenzje, są naprawdę zgodne z rzeczywistością. Ale jeszcze bardziej warto oglądać zdjęcia. Masz problem z wyborem między kilkoma modelami? Wchodzisz na Imaging Resource Comparometer, wybierasz dwa aparaty – i obok siebie możesz oglądać zdjęcia tych samych obiektów wykonane dwoma aparatami. Różnicę widac natychmiast – i już wiesz, co ci bardziej odpowiada.

Po piąte: marka jest ważna, ale ostrożnie.

Byłbym sceptyczny w kupowaniu takich dziwnych marek, jak Medion, Pentagram czy Yakumo. Lepiej ograniczyć się do znanych producentów w tej dziedzinie: Canon, Olympus, Nikon. Ale już np. Kodak i Sony nie robią rewelacyjnych aparatów. A sama marka nie decyduje o jakości, bo zdarzają się modele „budżetowe”, albo po prostu mało udane.

Po szóste: drobne sprawy o których warto pamiętać.

Wybierając aparat musisz pomyśleć o tym, czy pewne rzeczy będą Ci potrzebne czy nie.

1. Czy aparat ma własny akumulator, czy możesz używać baterii: paluszków AA, lub mini-paluszków AAA. W takim przypadku koszty paluszków Cię zjedzą. Konieczny będzie zakup akumulatorków oraz dodatkowej ładowarki. Takie rozwiązanie jest jednak lepsze w wyjazdach – gdy nie możesz doładować akumulatorków, idziesz do kiosku, kupujesz 2 lub 4 baterie, no i po kłopocie.

2. Co z kartą pamięci? Ceny aparatów wyglądają ładnie, dopóki nie dowiesz się, że taki aparat ma wbudowane 16MB pamięci, co wystarcza na przechowanie… 10 zdjęć w dużej rozdzielczości. Dlatego zawsze bierz pod uwagę kupno większej karty pamięci, przy czym komfortowe minimum to 128MB. Ceny kart spadają dość szybko, dlatego można sobie pozwolić na 256-512MB.

Warto pamiętać, że zdjęcie w najwyższej jakości JPG zajmuje około 2MB, w jakości normalnej 1MB, łatwo oszacować ile mniej więcej zdjęć nam się zmieści.

3. Czy potrzebujesz ustawień manualnych? Czyli możliwości decydowania o przesłonie i czasie naświetlania. Zapewne nie, automatyka aparatu zwykle sobie radzi. Będą jednak sytuacje, gdy będziesz potrzebował pewne rzeczy ustawić ręcznie.

Przykład: letnie koncerty na Starówce. Robiło się już ciemno, automatyka aparatu chciała robić zdjęcia na czasie 1/8, który przy robieniu zdjęć „z ręki” sprawia, że zdjęcie będzie na pewno poruszone. Wybrałem więc tryb TV, w którym ja decyduję o czasie, a aparat o przesłonie: ustawiłem czas na bezpieczne 1/60.

No i efektem było zdjęcie może trochę przyciemne, ale na pewno nastrojowe.

koncert Możdzera na starówce

4. Czy naprawdę potrzebujesz funkcji nagrywania filmów? Niestety, aparat to nie kamera cyfrowa. Filmy da się kręcić, można mieć z tego niezły ubaw, ale nie licz na wiele więcej. Na ślub zatrudnij jednak kogoś z kamerą.

Rację miał pewien sprzedawca z allegro, który twierdził, że ta funkcja w aparacie służy do kręcenia „szybkich pornolków”. :-)

Po siódme: Nie dawaj się zwieść reklamie.

Jak zwykle w przypadku nowych technologii, reklamy są pełne żargonu w stylu „nowy rewelacyjny przetwornik bezpośredniego drukowania”. Niezbyt to warte Twojej uwagi. Ponownie: liczą się zdjęcia (ale nie te z reklamowych folderów) oraz zdanie obiektywnych recenzentów.

Myślę, że te porady były przydatne, w następnej notce pojawi się recenzja aparatu, którego używam, czyli Canon PowerShot A75. Z przykładami udanych zdjęć. :-)

Komentarze

Śledź komentarze do tego artykułu: format RSS

  1. malgo

    dziękuję za cenne rady! Właśnie to mi było potrzebne;-)

  2. Kuba

    Dobry post! Przydał się!

  3. Grzegorz

    I bardzo dużo w nim racji. Sam mam starszy model Canona A60 (matryca 2MPIX) i do większości zastosowań wystarcza. Do nauki robienia zdjęć nie trzeba wydawać dużej kwoty na super-sprzęt.

  4. Tomi

    Super porada. Dzieki

  5. Margolcia

    Wielkie dzięki !!! To najlepsze porady z jakimi się spotkałam ostatnio w necie :-)

  6. Madzialux

    Dziekuje za cenne rady!! Mam prosbe czy mogłby mi ktos doradzic jaki model aparatu powinnam kupic?? Aparat mi jest potrzebny do uzytku codziennego. Chciałabym aby kosztował do okoła 1000 zł. Z góry dziekuje.

  7. Madzialux

    MOj e-maila to madzialux@o2.pl Jakby ktoś zechciał odpowiedzieć na mego posta byłabym bardzo wdzięczna

  8. szadoka

    dzięki:)

  9. szadoka

    dzięki:)

  10. Cloud

    Świetne tego szukałem a tu jasno wszystko wyjaśnione
    pozdro :)

  11. longer

    co sądzicie o kopdak c330

  12. longer

    co sądzicie o kopdak c330

  13. Laurek

    Dla mnie nie ma jak nowe Lumixy bija wszystko inne :)

  14. Bladziunia

    no i pięknie nareszcie ktos kto wie co chce apisc dopadł komputer z podłączeniem do neta:)
    zazdroszczę wiedzy i pozdrawim–rzecz naturalna skorzystałam z pomocy i lece do sklepu :):):)

  15. Anima :)

    hehe, jak takie proste a MĄDRZE napisane słowa mogą ludzi zachwycić ;)
    no, świetny wpis.
    gratuluje :)

    pozdrowienia ;)

  16. arczi:-)

    więc najlepsze co można wybrać z przedziału 1000-1500 PLN to CANON POWER SHOT A710 IS.Jeśli ktoś twierdzi inaczej to prosze o argumenty.POZDRAWIAM

  17. AnGeLa

    jeeee super post bardzo mi pomógł;***pojutrez mikołajki i rodzice obiecali cyfrówke tylko nie wiedziałm jka wybrać ale teraz juz wiem czym sie kierować;)))jescze raz wielkie dzięki

    P.s jak kupie to napisze co wybrałam
    PoZdrO;***

  18. Julita

    chciala bym sie dowiedziec jaki kupic dobry model aparatu cyfrowego canona. Do codziennego uzywania…fajnie jak by mial takie opcje zeby zobic czarno-biale zdjecia

  19. Emi

    co sądzicie o BenQ DCE600

  20. Piotrek

    Doradzcie mi co uważacie BenQ DC-E310 i BenQ DC-C510. Nie wiem co mam kupic siostrze na 18

  21. Fiore

    Podobało mi się :)

  22. karolina70

    Opis rewelacyjny. Jest tu wszystko to czego chciałam się dowiedzieć, przed podjęciem decyzji, jaki aparat i za ile kupić :)

  23. Sylwia

    bardzo dobry opis aparatu..tylko ,że ja dalej nie wime nawet jaki mdel zalupić a chciałabym jak najszybciej…dlatego tez moze ktos ma jakis fajny model i chce sie podzielic ta informacją???

  24. mania

    potrzebuję czegoś taniego do zdjęć pod wodą,niewielka głebokość

  25. BARTEK

    CHCE KUPIC APARAT PUŁPROFESIONALNY TYLKO NIEWIEM JAKI PROSZE O POMOC. OPIS REWELACYJNY

  26. krzysiek

    dzieki za porady wlasnie chce kupic aparat a niemam pojecia jakie dobre.

  27. loli

    dzieki za rade… Opis bardzo dokladny. Juz wiem czym sie kierowac.

  28. versace

    cenne rady zamiast bląkac sie w swiecie fotografii post pozwolił mi wytyczy prostą ścieżka do kupna aparatu.thnx

  29. zośka

    super strona to wszystko czego naprawdę potrzebowałam

  30. marzencia

    te piksele i wogule to jest mit ja mam telefon nokia 6131 i uwierzcie mi ze mam ładniejsze zdjecia niz moja koleznka cyfrówką za 5000zł zdjecia zależą od wyobrażni i swiatła

  31. piosokol

    super strona i jeszcze lepsze informacje. Teraz siadam za kompem w poszukiwaniu odpowiedniego aparatu. Właśnie takich informacji mi brakowało. Jeszcze raz wielki dzięki.

  32. baczek

    jestem amatorem, potrzebuje aparatu, który robi bardzo dobre jakościowo zdjęcia, przy prostej obsłudze, podczas podróży wakacyjnych oraz spotkań. Który z aparatów lepiej wybrać? Myślałem nad Canon`em PowerShot SX100 IS czy lepiej poczekać na NIKON`a Coolpix P80?? Chyba, że jakieś inne propozycje masz w tym przedziale cenowym?? Proszę o odpowiedź na maila!!! Dziękuje i pozdrawiam serdecznie!! Artykuł świetny

  33. dallas

    Chciałabym kupić aparat cyfrowy z dobrymi parametrami, który robiłby dobrej jakości zdjęcia, zarówno przyrodzie jak i na imprezie, o niewielkich rozmiarach. Przeglądając oferty zwróciłam uwagę na modele:Olympus Mju 1020, Mju 1010 i Panasonic DMC-TZ5, DMC-TZ4. Jaka jest różnica pomiędzy nimi, który jest najlepszy, a może ktoś mógłby zaproponować cos innego? Bardzo proszę i Dziękuję za pomoc:)

  34. iga

    Jak dla mnie super. Do tej pory kompletnie nie wiedziałam na co głównie warto zwrócić uwagę przy zkupie aparatu, teraz chyba będzie mi dużo łatwiej wybrać odpowieni model w rozsądnej cenie.

  35. BIZNES115

    niech Ci Bozia w dzieciach wynagrodzi – WIELKIE DZIĘKI

  36. pela100

    Mam pytanie.Czy może ktoś mi powiedzieć coś o aparacie Canon Power Shot S2IS

  37. emylka

    nie ma to jak przeczytać coś co jest napisane w prosty sposób a nie jest bełkotem
    super:)

  38. asia

    Hej!:* świetna strona naprawdę wyjaśniłeś wszystko łatwo i zwięźle:) ale chciałam Cię prosić o radę gdyż widać że się znasz na rzeczy. Zawsze fascynowały mnie zdjęcia uwielbiam to choć nie mam jeszcze aparatu który robi dobre zdjęcia. Chciałam zapytać co byś mi polecił bo wiesz planuje iść na studia fotograficzne więc muszę mieć porządny aparat ale się na tym nie znam. Proszę o radę. Czekam na odp. Dzięki :*:*:*

  39. Wicher

    Bardzo dobre wnioski z tego artu można wyciągnąć. Ja do tego dodałem jeszcze ze 3 grosze: http://www.samowyzwalacz.pl/index.php/2009/10/06/jak-wybrac-aparat-cyfrowy/

  40. asik86

    co sadzicie o canon powershot A 480 lub olympus tough 6010 prosze o szybka odp:)

Zostaw komentarz

W komentarzu można (choć nie trzeba) używać podstawowych znaczników XHTML.


Jak stąd uciec?

Najedź kursorem nad linka aby przeczytać opis...

Moje - prywatne: