VrooBlog

VrooBlog

Ucisk w żołądku

środa, 19 stycznia 2005 07:32

Umysł podsuwa coraz to gorsze scenariusze. Boję się. Wiem, że strach i ucieczka to czasami najgorsze rozwiązanie. Modlę się więc o siłę. Co zrobić?

Całe szczęście, wiem, że strach to element rytuału. Bo i co najgorszego się może stać? Nie wiem co będzie, ale przeżyję. Naukowo udowodnione, że większość rzeczy, których się obawiamy, nigdy się nie zdarza. A nawet jeśli – można się przecież podnieść i iść dalej.

Rytuał.

Zauważyłem to już parę lat temu przed różnymi egzaminami. Gdy odczuwam „zestaw młodego zestresowanego” (żołądek, jelita, trema, drżenie rąk), jestem paradoksalnie spokojny, bo wiem, że sprawę traktuję poważnie. Z chwilą wyjścia z domu, rozpoczęcia egzaminu, spotkania – stres mija jak ręką odjął, a energia, którą przeznaczałem na męczenie się – teraz promieniuje na zewnątrz.

Gorzej było, gdy traktowałem coś z lekceważeniem, eeee, uda mi się. Wtedy niepokorny stres wychodził już niestety w trakcie. Co czasami kończyło się katastrofalnie. Rady „nie martw się, będzie dobrze” nie działają więc na mnie.

I jeszcze do zapamiętania:

Większość z nas żyje w przeświadczeniu, że trzeba ukryć pewne rzeczy, by nas kochano. Powinniśmy więc wydobyć na światło dzienne strach i złe myśli, i zdać sobie z nich w pełni sprawę, by zobaczyć, że są pozbawione podstaw. Tylko wówczas możemy się ich pozbyć. Dopóki będziemy skrywać nasz strach, nie zostaniemy uleczeni.

(Lee Jampolsky – Leczenie uzależnionego umysłu)

Dopisek z godziny 23:00.
Parę minut paniki … ale dzień (mimo paru nagłych zwrotów sytuacji) bardzo udany! A już dwie i pół godziny z filmem „Życie jest cudem” zupełnie mnie rozanieliło. Warto tak żyć. :-)

Komentarze

Śledź komentarze do tego artykułu: format RSS

  1. basia

    ta pointa wazna. warto, kurcze, wart. zeby nas nie przerosly wlasne fantazje, wlasne oczekiwania i wyobrazenia. przejsc samego siebie i jeszcze lubic tego kogos, kogo zostawilo sie w tyle. warto, warto, warto.

  2. Vroobelek -> Basia

    FEAR = False Evidence Appearing Real -> branie pozorów za rzeczywistość. :-)

    Mnie pomaga czasami powtarzanie po prostu, że NIE – to nie jest prawdziwe. To nie jest prawdziwe. Rzeczywistość jest inna. I często wreszcie zasłona upada i widzę świat taki jakim jest :-)

Zostaw komentarz

W komentarzu można (choć nie trzeba) używać podstawowych znaczników XHTML.


Jak stąd uciec?

Najedź kursorem nad linka aby przeczytać opis...

Moje - prywatne: