VrooBlog

VrooBlog

Kupowanie monitora, część II, czyli dlaczego nie kupiłem LCD?

wtorek, 4 października 2005 16:32

1. To mit, że LCD jest lepsze dla oczu. Problem z ustawieniami jasności. LCD jest bardzo wrażliwe na światło z otoczenia i jeśli raz jest jasno, raz ciemno, trudno sobie z tym poradzić. W moim laptopie często nie udaje mi się ustawić jasności, tak żeby nie bolały. Tymczasem monitory CRT mają już tak wyśrubowane normy promieniowania, że nie ma obawy. Wzrok mi się pogorszył w liceum od czytania po nocach, nie na studiach od internetu po nocach. :)

2. LCD gorzej odwzorowuje kolory. Może wyświetlić mniejszą liczbę kolorów (262tys.), a kolory zniekształca przy zmianie jasności. Szczególnie gdy zmniejszymy jasność do minimum (jedyne wyjście gdy w pokoju jest ciemno), na ekranie robi się szaroburo. W mojej pracy, gdzie miewam często do czynienia z grafiką i kolorami nie moge sobie na to pozwolić. Tymczasem monitory CRT firmy NEC mają specjalny tryb sRGB, gdzie kolory są takie jakie być powinny. W połączeniu z moim staruszkiem Matroxem G400 wyglądają cudownie! :)

2a. Na LCD nie istnieje kolor czarny. :) Jest najwyżej ciemno szary.

3. Dobre LCD nadal są drogie. Jeśli mam wydać 1500zł na dobry monitor LCD i 500 na dobry monitor CRT, wybór jest dla mnie jeden.

Właściwie jedynymi zaletami LCD, drogi Musie, są:
1. mniejsze gabaryty.
2. idealna geometria obrazu, ale większość CRT da się ustawić pod tym względem.

Komentarze

Śledź komentarze do tego artykułu: format RSS

 1. mus

  1. Sam jesteś mit. Nie chodzi o promieniowanie, tylko o migotanie. Są monitory z czujnikiem światła, które dostosowują jasność podświetlenia do jasności otoczenia (inna sprawa, że w moim działa to średnio ;) ale dobrałem sobie ręcznie takie ustawienia, że jestem zadowolony zarówno przy pracy przy świetle dziennym, jak i lampce na biurku).

  2. Częściowo prawda, ale nie łudź się, że CRT z sRGB i piętnastoma Matroksami bez odpowiedniej kalibracji da ci właściwie odwzorowane kolory. To że tobie się podobają bardziej te, które masz ustawione nie oznacza, że one są „poprawne”. Czyżbyś był „chromatofilem”? ;)

  Są jeszcze ekrany LCD typu „crystal”, na których kolory są naprawdę powalające, a czerń czarna. iestety mają one z przodu szybę (patrz niżej) i raczej ciężko je jeszcze dostać w pl.

  3. Jeżeli tak traktujesz narzędzie pracy, przed którym spędzasz po kilkanaście godzin dziennie, siedem dni w tygodniu to twój problem ;))

  Drogi Vroobelku, wspomnij jeszcze o „sub-pixel antialiasing”, mniejszym zużyciu energii i mniejszym wydzielaniu ciepła. Przy letnich upałach temperatura w rogu pokoju, gdzie stała moja 19-tka CRT była o kilka stopni wyższa, niż w pozostałej części domu. Powierzchnia ekranu LCD jest matowa, dzięki czemu znacznie mniej dokuczają odbicia światła (nie widziałem jeszcze takiej powłoki antyodblaskowej na CRT, która by dawała tak dobry efekt).

  Jeszcze nie spotkałem takiego CRT, w którym naprawdę by się udało ustawić idealną geometrię. Tzn nigdy nei starczyło mi na to cierpliwości. A LCD podłączonego przez DVI nie trzeba ustawiać w ogóle.

 2. Vroobelek

  1. Niech będzie migotanie, sam twierdzisz że to słabo u ciebie działa. A co do różnych warunków świetlnych: z tego co pamietam nie masz okna za monitorem :>

  2. zapraszam na demonstracje srgb z wgranym profilem kolorów

  3. traktuję, owszem, dlatego sobie kupiłem wygodne krzesło :)

  Wydzielanie ciepła mnie nie rusza, bo monitora nie trzymam w rogu pokoju. A w zimie to i lepiej. Zużycie prądu mniejsze, no racja, ale nie wiem kiedy różnica 1kzł się zwraca w takim przypadku :)

  A idealna geometria mi niepotrzebna, nie bawię się CAD-em, wystarczy ustawić tak jak jest.

 3. mus

  1. Słabo działa dostosowywanie jasności. Tzn niewidzę specjalnej różnicy pomiędzy trybem auto a manual. Nawet bym powiedział, że w manualu jest lepiej. Ale nie zapominaj, że mam dwuletni monitor, może obecne są lepsze ;)

  2. Ale co mi chcesz zademonstrować?

  3. Siedzisz po kilkanaście godzin _przed_ krzesłem? ;)

  Tej, ja cię nie zamierzam namawiać na kupno LCD, nie jestem sprzedawcą. Tak się tylko dziwię, że lubisz sobie utrudniać życie.

 4. Vroobelek

  ad 3. Po kilkunastu godzinach siedzenia bardziej narażony jest kręgosłup niż oczy.

 5. mus

  Ę? A to nie są jednak rozłączne problemy? :P

 6. michal

  LCD warto kupić!

  Dlaczego?

  Bowiem debiut LCD Soundsystem – „LCD Soundsystem” to jedna ze zdecydowanie najlepszych płyt tego roku!

Zostaw komentarz

W komentarzu można (choć nie trzeba) używać podstawowych znaczników XHTML.


Jak stąd uciec?

Najedź kursorem nad linka aby przeczytać opis...

Moje - prywatne: