VrooBlog

VrooBlog

Telewizyjne negocjacje

czwartek, 30 września 2004 08:29

Dzisiejsze wiadomości Onetu donoszą: „Ponieważ George Bush jest o 13 centymetrów niższy od Johna Kerry’ego jego sztab wynegocjował zapis, który mówi, że kandydaci staną w odległości co najmniej 3 metrów od siebie.” Parę dni temu ściągnąłem sobie nagranie słynnej debaty Kennedy – Nixon z września 1960. Merytorycznie mało mnie te problemy dzisiaj obchodzą, mogłem więc chyba być obiektywny w ocenie przekazu. Nixon mówił pewniej, autorytatywnie, konkretnie, Kennedy ogólnikami, szybko, ale przerywał, wysokim głosem robił wrażenie dobrze wyuczonego uczniaka. Nic dziwnego, że radiowe debaty Nixon wygrywał bez problemu. Jednak wtedy pojawiła się po raz pierwszy ogólnokrajowa telewizja i transmisja na żywo. Nixon wyszedł niedawno ze szpitala, był chudszy, zmęczony. A Kennedy był wyższy, ładniejszy, wypoczęty. Więc wygrał i tym samym dał podstawę do przypadku jaki przerabia się na każdym kursie psychologii społecznej.

Serwis Bloomberg przypomina, że w 10 z ostatnich 12 prezydenckich elekcji wyższy kandydat wygrywał. Różnica w tym roku jest wyraźna. Kerry z 1.93m wzrostu jest o 13 cm wyższy niż Bush. Ale jak widać polityczne sztaby dziś już o tym myślą i wynegocjowały równe warunki. Ciekawe czy niedostatki intelektualne obu kandydatów też się zatuszuje?

Komentarze

Śledź komentarze do tego artykułu: format RSS

 1. giaur

  Ostatnio się dowiedziałem, że u polskich prezydentów dobrze widziana jest lekka nadwaga, więc już nie muszę się przejmować swoją wagą :)

  A skąd można ściągnąć tę debatę?

  pozdrawiam :)

 2. Vroobelek

  grupa usenetowa alt.binaries.sounds.mp3.spoken-word niestety niedostępna z żadnego z polskich srewerów. Mam abonament w news.astraweb.com

  znalazłem jednak te nagrania w internecie:
  http://www.jfklibrary.org/debates-1960.html
  http://www.earthstation1.com/Nixon_Kennedy_Debates.html.

  Jest i video, Nixon w szarym garniturze, który stapiał się z szarym tłem ;-) Mimo stanowczych żądań jego sztabu tła w studiu nie zmieniono.

Zostaw komentarz

W komentarzu można (choć nie trzeba) używać podstawowych znaczników XHTML.


Jak stąd uciec?

Najedź kursorem nad linka aby przeczytać opis...

Moje - prywatne: